Det främsta målet med denna blogg är att framkalla lusten hos Faluns elever, pedagoger, men också skolor i helhet att publicera innehåll gällande skolklimat och liknande. Tanken är att bloggen ska få så många inlägg som möjligt från så många skolor och elever som det bara går. Du kan även välja att starta upp en klassblogg och publicera innehåll gällande en vanlig dag i klassen, eller vad som är mest poppis att göra under rasterna exempelvis. En pedagog- samt skolblogg skulle också vara intressant för att få se perspektivet från en lärare, men också skolan som helhet. Hur jobbar skolan och vad gör ni lärare på era lektioner för att underhålla och utbilda eleverna? Allt detta är bara förslag på vad ni kan bjuda med er till bloggen, men när ni själva startar upp er egna blogg ligger allt i era händer att bestämma inläggens innehåll.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *