Pengar till klassen


Förr eller senare kommer den dagen din klass vill resa eller göra någonting roligt tillsammans med klassen. Oftast kommer det krävas pengar för att göra någon aktivitet med klassen och genom detta inlägg kommer lite tips på vad din klass kan göra för att tjäna ihop pengar till klassens önskemål. Oftast är försäljning av olika varor ett smidigt och samtidigt roligt sätt att tjäna ihop pengarna, då man kan ut med kompisar från klassen och sälja tillsammans. Då blir försäljningen förutom en nyttig social träning, även rolig då du kan tjäna ihop pengar till klassen tillsammans med en klasskamrat. Exempel på saker du kan sälja kan vara toalett- och julpapper, säkerhetsprodukter som till exempel brandfiltar men även förstahjälpenkuddar. Sedan kan du även sälja kakor och godsaker som alltid är lätt att uppskatta. När du väl ska ut och sälja kan du vända dig till släktingar, familjemedlemmar, kompisar, eller grannar. Viktigt är att komma ihåg att det ska vara kul att tjäna ihop pengar till klassen, för att sedan få belöningen som ni som klass önskar.

Lämna ett svar